E-eko beri 2016-2017

EGY BORSÓ AZ ERDŐ SZÉLÉN

EKO BERI - ÖKO OLVASMÁNY

image002

IZHODIŠČE PROJEKTA: SEZNANJANJE OTROK Z ZGODBO »FIŽOL NA ROBU GOZDA« KOT IZHODIŠČE PROJEKTA.

image004

NAMEN PROJEKTA VZGOJITI OTROKA, KATEREMU BO SKRB DO RASTLIN IN OKOLJA, POSTAL TRAJNOSTNO DEL ŽIVLJENJA.

A PROJEKT RENDELTETÉSE OLYAN GYERMEKET NEVELNI, AKINEK A NÖVÉNYEK ÉS A KÖRNYEZET IRÁNTI FELELŐSSÉGE AZ ÉLETE RÉSZÉVÉ VÁLIK.

CILJ PROJEKTA SKOZI VODENE AKTIVNOSTI PRIDOBITI ZNANJE O OSNOVNEM POGOJU ZA RAZVOJ IN RAST RASTLIN TER PRIVZGAJATI POZITIVEN IN TRAJNOSTEN ODNOS DO OKOLJA TER VREDNOT ZA VAROVANJE OKOLJA.

A PROJEKT CÉLJA AZ IRÁNYÍTOTT TEVÉKENYSÉGEKEN KERESZTÜL ISMERETET SZEREZNI AZ ÁLTALÁNOS FELTÉTELEKRŐL A NÖVÉNYEK FEJLŐDÉSÉRŐL ÉS NÖVEKEDÉSÉRŐL, ÉS A KÖRNYEZETTEL KIALAKÍTANI EGY POZITÍV ÉS FENNTARTHATÓ VISZONYT A KÖRNYEZETVÉDELMRŐL.

NAČRT POTEKA AKTIVNOSTI PROJEKTA:

1. PREDSTAVITEV ZGODBE: FIŽOL NA ROBU GOZDA
  2. POTOVANJE BRALNEGA NAHRBTNIKA PO DOMOVIH OTROK
  3. PRIDOBIVANJE TEMELJNEGA ZNANJA IN IZKUSTEV O FIŽOLU:
    - ZBIRANJE FIŽOLOVIH ZRN – RAZLIKOVANJE PO BARVI, OBLIKI IN VELIKOSTI
    - SAJENJE IN SKRB ZA RASTLINO
    - KUHANJE IN OKUŠANJE FIŽOLA
  4. SKUPNA PRIPRAVA PLAKATA »ŽIVLJENJSKI CIKEL FIŽOLA«
  5. VODENE DEJAVNOSTI NA OMENJENO TEMO:
    - PRIPRAVA KOSTUMOV ZA DRAMSKO IGRO »FIŽOL NA ROBU GOZDA« IN DRAMSKA IGRA OTROK
    - LUTKOVNA PREDSTAVA OTROK "FIŽOL NA ROBU GOZDA"
    - MATEMATIČNO – DIDAKTIČNA IGRA »RAZVOJ FIŽOLA« TER ROKOVANJE Z NJO
    - PRAVLJIČNA JOGA: »KAKO RASTE FIŽOL«

ZBIRANJE FIŽOLOVIH ZRN – RAZLIKOVANJE PO BARVI, OBLIKI IN VELIKOSTI

image012 image010

KUHANJE IN OKUŠANJE FIŽOLA

image016 image014

SKUPNA PRIPRAVA PLAKATA »ŽIVLJENJSKI CIKEL FIŽOLA«

image020

LUTKOVNA PREDSTAVA OTROK »FIŽOL NA ROBU GOZDA«

image018

PRIPRAVA KOSTUMOV ZA DRAMSKO IGRO »FIŽOL NA ROBU GOZDA« IN DRAMSKA IGRA OTROK

image024 image022

MATEMATIČNO – DIDAKTIČNA IGRA »RAZVOJ FIŽOLA« TER ROKOVANJE Z NJO

image028

PRAVLJIČNA JOGA: »KAKO RASTE FIŽOL«

image026

MNENJA SODELUJOČIH

Slikanica je namenjena prav otrokom. Posebnost slikanice je, da so risbe narisali otroci. Ima didaktični pristop, kjer so vključene tudi domišljijske povezave in živali z naravo. Ob branju vzbuja zabavo in ugodje ter ima dve didaktični igri, kar je posebnost slikanice. Igri sta opremljeni z navodili. Zgodba govori o fantku in punčki, ki v gozdu zasejeta seme fižola. Skozi zgodbe nastopajo živali, preko katerih otrok spozna razvoj rastline od kalčka in vse do plodov. Otroci so izdelali tudi svoje lutke, ki so jih nato v vrtcu predstavili.

Mamica, Manuela Maretič

Bralni nahrbtnik v DE Gaberje pripravljajo že vrsto let. Strokovne delavke s skrbnostjo in strokovnostjo izberejo ustrezno vsebino. Tokrat so se odločile za zgodbo Fižol na robu gozda / Egy borsó az erdő szélén. Na vsebino so navezale dejavnosti vseh področij kurikuluma za vrtce ter poskrbele za aktivnost in pozornost otrok. Ti so v projektu sodelovali z velikim zanimanjem in k sodelovanju pritegnili tudi starše. Ob zaključku projekta so zadovoljstvo izrazili vsi, ki so bili vanj vključeni. EKO beri je dejavnost, s katero tako vzgajamo kot izobražujemo. Pri tem sledimo visokim ciljem doseganja trajnostnih sprememb.

Ravnateljica Tina Hozjan, univ. dipl. psihologinja

IZJAVE OTROK:

M. K.: »Fižol rabi zemljo, vodo in sonce, da bo zraslo.«
T. K. G.: »Vse rastline rabijo vodo, drugače se posušijo.«
E. L.: »Fižol smo posadili v zemljo, ga zalili z vodo in ga postavili na svetlo.«
K. S.: »Az állatok gondoskodtak a borsóról.«
V. F.: »Miha és Szára is borsót ültettek.«
E. L.: »Opazovali smo rast fižola.«

OTROCI SO:

•   PRIDOBILI NOVA ZNANJA O RASTLINI FIŽOL, SPOZNALI OSNOVNE POGOJE ZA RAZVOJ IN RAST, SKRBELI ZA RASTLINO DLJE ČASA.
  •   PRIDOBILI SPOŠTLJIV IN NAKLONJEN ODNOS DO NARAVE.
  •   SPOZNALI ZGODBO »FIŽOL NA ROBU GOZDA« IN Z NJO POVEZANE AKTIVNOSTI SO JIM ODPRLE POT DO TEMELJNEGA ZNANJA O RASTLINI TER POSLEDIČNO K PRAVEMU RAVNANJU V IN Z NARAVO ZA TRAJNOSTNI RAZVOJ.
image030

VRTEC LENDAVA - LENDVAI ÓVODA
DE GABERJE – KT GYERTYÁNOS

RAVNATELJICA: TINA HOZJAN, univ. dipl. psihologinja